Gummy Smile Estetiği ile Korkmadan Gül

Bembeyaz dişler, dozunda görünen diş etleri, ve korkmadan atılan kahkahalar. Peki ya durum bu dediklerimizin dışındaysa? Gülümserken dişlerden çok diş etleriniz görünüyorsa ve bu gülmenize engel oluyorsa. Bunun da çözümü var. Diş hekimi Yrd. Doç. Dr. Yasin Akgül, Gummy Smile estetiği ile korkmadan gülmenin nasıl çözüm olduğunu anlattı.

Günümüzde kadınlar da erkekler de görünüşleri ve gülüşleri ile daha çok ilgileniyor, daha iyi bir gülüşe sahip olmak istiyorlar. Bunun için Gummy Smile dahil olmak üzere gülümsemelerine engel olan durumları ortadan kaldırmak için diş hekimliği tedavilerindeki gelişmelerden yararlanmayı tercih ediyorlar. Pek çok kişi tarafından gülümsemenin yeterince güzel olmamasının nedenlerinden biri olarak kabul edilen Gummy Smile yani diş etlerinin fazla görünmesi ile ilgili merak edilenleri Diş Hekimi Yrd. Doç. Dr. Yasin Akgül’e sorduk.

Gummy Smile Nedir?

Gummy Smile’ı hastaların diş etlerinin gülerken normalden daha fazla ortaya çıkmasına neden olan bir sorun olarak tanımlayan Yrd. Doç. Dr. Yasin Akgül: “Gummy Smile sorunu yaşayan hastalar gülerken diş etlerinin çok fazla görünmesinden ve bunun sonucunda estetikten uzak bir gülümsemeye sahip olmaktan rahatsızlık hissederler. Bu durum pek çok hastanın gülümsemeleri konusunda endişelenmesine ve öz güven eksikliği yaşamasına neden olur” diyor. 

Gummy Smile farklı nedenlere bağlı olarak görülebiliyor. Bunlardan biri çok fazla diş eti dokusuna ya da nispeten daha kısa üst ön dişlere sahip olmak. Üst dudağın ince ya da üst dudak kasının hipermobil olması da Gummy Smile sorunu yaşanmasının nedenleri arasında yer alıyor. Üst çenenin dış kısmında kemik büyümesi veya üst çenenin vertikal yönde aşırı büyümesi ile diş eti hastalıklarının neden olduğu enflamasyon da hastayı Gummy Smile sorunuyla karşı karşıya bırakabiliyor.

Gummy Smile Tedavi Edilebilir Bir Sorundur

Gummy Smile’ın birden fazla nedenden kaynaklanabildiğini belirten Yrd. Doç. Dr.  Yasin Akgül farklı tedavi alternatifleri bulunduğunun altını çiziyor. Sorunun nedenine bağlı olarak geçici ya da kalıcı tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Gummy Smile botoksu olarak da adlandırılan diş eti botoksu, Gummy Smile sorununun tedavisine yönelik geçici ancak tekrarlanabilen bir çözümdür. Ölçeklendirme ve kök planlama, kuron boyu uzatma, lazerle diş eti şekillendirme, dudak konumlandırma operasyonu ve ortodonti tedavisi kalıcı sonuç sağlayan tedavi yöntemleridir. Diş Hekimi Yrd. Doç. Dr. Yasin Akgül konu hakkındaki açıklamalarını; “Gummy Smile sorununun cerrahi tekniklerle tedavisinde fazla diş eti dokusu çıkarılarak ön dişlerin diş eti seviyesinin düzeltilmesi sağlanır. Kuron boyları arasında bir düzensizlik varsa bu giderilir. Ön dişlerin uzunluğunun artırılması diş etlerine simetri kazandırılmasında önemli bir rol oynar. Gummy Smile tek başına ya da diğer gülüş estetiği tedavileri ile kombine şekilde planlanabilir. Bu nedenle her hastanın tedavi planı ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilir” diyor.


Yrd. Doç. Dr.  Yasin Akgül

İmaj Photo: Ha Ngeuyen / Unsplash (@lavinhha)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir