Serpenti, sanata dönüştü

Processed with VSCO with a4 preset

Bvlgari Serpenti, ödüllü medya sanatçısı ve yönetmeni Refik Anadol tarafından yaratılan multimedya sanat eserinin kahramanı oldu.

Milano’nun kalbi, her yıl binlerce şehir sakini ve ziyaretçinin buluşma noktası Duomo Meydanı’nı mesken tutan Serpenti Metamorphosis enstalasyonu bugün Bulgari Group CEO’su Jean-Christophe Babin, sanatçı Refik Anadol ve etkinliğin ev sahibesi Chiara Ferragni eşliğinde gerçekleştirilen bir açılış töreni ile kapılarını açtı. 2020 yılında tüm bilinirliğini şehre hizmet için kullanan ve bu çabalarının karşılığında Milan Belediyesi’nin en yüksek onuru kabul edilen Ambrogino d’Oro nişanına layık görülen influencer ve Global Bvlgari marka elçisi Ferragni, bu törende de özel bir rol üstlendi.

Metamorfoz kavramından ilham alan multimedya enstalasyonu doğanın güzelliğini ve Bvlgari’nin yılanını yapay zeka data analizi ile dinamik üç boyutlu heykellere dönüştürüyor. Refik Anadol 200 milyondan fazla doğa resmi ve 160 milyondan fazla çiçek resmi kullanarak ilk büyük ölçekli lüks, üç boyutlu, yapay zeka ürünü NFT sanat eserine hayat verdi. Milano sadece dünyanın farklı şehirlerini gezecek bir yolculuğun başlangıcı olmakla kalmıyor, sanat eserinin hikayesini çok duyulu ve çok boyutlu bir NFT (Non-Fungible Token) müzayedesi ile sonlandırıyor.

 

Geleneksel sanat işlerini sanal görsellere dönüştüren kripto sanatın son dönemecini kucaklayan Bvlgari ve Refik Anadol, Serpenti Metamorphosis’i tokenleştirmeye ve böylelikle onu eşsiz, sonsuz ve koleksiyonlaştırılabilir kılmaya karar verdiler. Bu yolculukta token’in eser sahibini, menşesini ve sahibini belgeleyecek bir kurum ile güçlerini birleştirdiler.

Yılan sembolünün yeniden doğuşu büyüleyici Terazza Duomo 21’de gerçekleşen özel bir parti ile devam etti. Bu efsanevi ikonun sanat ve görkemi , güncel ruhu ve geçmişten günümüze gelen cazibeyi birleştiren evreninde gerçekleşen nefes kesici deneyim, yılanın sonsuz metamorfozlarını davetlilere yaşattı : Çok boyutlu odalar sanat ile gerçeğin sınırlarında gezinirken inanılmaz saç stilleriyle olağan üstü performans sanatçıları hipnotize edici yılanın suretini anımsattılar. Ve elbette sayısız, karşı konulamaz mücevher Bvlgari’nin Serpenti’sinin zamansız ve paha biçilemez güzelliğini yansıttı. 

Etkinliğe Bvlgari’nin Türkiye marka elçisi Serenay Sarıkaya’nın yanı sıra dünyanın dört bir yanından ünlü isimler katıldılar. Bu isimler arasında Chiara Ferragni, Elodie, Tina Kunakey, Ester Exposito, Alessia Marcuzzi, Alice Pagani, Vittoria Puccini, Francesca Michielin, Levante, Alice Campello, Alvaro Morata, Filippa Lagerback, Daniele Bossari, Nima Benati, Riccardo Mandolini, Lorenzo Zurzolo ve Nieves Alvarez bulunuyordu. 

Davetliler İtalyan şarkıcı Noemi’nin muhteşem müzik performansını takip eden Grazianno della Nebbia’nın DJ setleri ile eğlencenin tadını çıkardılar. 

Enstalasyona ziyaret için https://events-bulgari.force.com/s/?language=en_US linkinden ya da QR kod üzerinden kayıt oluşturulabiliyor. Serpenti’ye adanan bu hikayeyi tamamlayan ve Via Montenapoleone Bulgari mağazasında konumlandırılan bir sergi ise, 30 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek ve 1940’lı yıllardan 1960’lı yıllara uzanan en ikonik Serpenti tasarımlarını ziyaretçilere sunacak.

 
Sanatçı Refik Anadol ve Serpenti multimedya tasarımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir