Evde yüz spa’sı

Cildinize profesyonel spa bakımını evinizde uygulayabilmeniz için gerekli uygulamaların tümünü adım adım anlattık. Şimdi keyfini çıkarma zamanı.

Kapak foto: Feeh Costa / Unsplash

Hazırlayan: Şevval Hüyük

Cilt bakım rutini yalnızca cildinize iyi gelmez, ruhunuzu da, duygularınızı da yeniler. Kendinizi iyi hissedersiniz. Günlük cilt temizleme ya da haftalık cilt bakımından biraz daha fazlasını, yaparak bu iyi hissetme halini yaşayınca bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

Cümlenin içinde spa kelimesi geçince ‘çok pahalı’ uygulamalar diye düşünebilirsiniz. Elbette bu uygulamaları bazı merkezlerde çok daha yüksek ücretle yaptırabilirsiniz. Ancak daha hesaplı şekilde evde nasıl spa yüz bakımı yapabilirsiniz size ürünlerle birlikte adım adım uygulamalarını da aktaracağız. Hazır mısınız?

ÖN HAZIRLIK

Spa benzeri ortam yaratın


Foto: Miguel Del Sol

Güzellik merkezine gittiğinizde ilk önce sizi cezbeden şey, rahatlatıcı bir ortama sahip olmasıdır. Dinlendiren bir müzik, mis gibi taze kokular ve dikkatinizi dağıtmayan sessiz bir ortamda bakım yatağına uzanmak. Bunu evde nasıl uygulayacağım derseniz, öncelikle evde yalnızken ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir saat diliminde yapın ki bölünmeyin.

Ardından sakinleştirici bir müzik açın. Meditasyon müzikleri sizi hayli rahatlatacaktır. Bir Himalaya tuz lambasını spa bakım odasına koyun. Şart değil ama olursa daha iyi.

Rahatlama zamanı

Artık ortamınız hazır olduğuna göre, şimdi rahatlama zamanı!


Foto: Camille Brodard / Unsplash

Bu adım için ince bir bornoz ya da kimono giymenizi öneririz. Saçlarınızı da başınızın üzerinde toplayın ki yatağa uzandığınızda rahatsız etmesin. Hatta bir de cilt bakımı sırasında kullanılan saç bantlarından takarak alın kısmınıza dökülen saçları da engellemiş olursunuz. Maskenin kurumasını beklerken rahat bir kanepeye ya da yatağa uzandığınızda üşüme ihtimaline karşı bir battaniyeyi elinizin altında tutun. Ve gelelim işin eğlenceli bölümüne… Adım adım bakıma başlayalım.

TEMİZLEME


Foto: Fenty Skin

Yüzünüzü fazla hırpalamayan, nazikçe temizleyen bir temizleyiciyle yıkayın. Yumuşak bir havlu ile kurulayın. Bu temizleme adımını mümkün olduğunca cildine nazik davranarak yapmalısın çünkü bir sonraki adımda peeling yapacağız. Fazla tahriş etmemek bu yüzden önemli.


QNet Physio Radiance Gentle Foaming 370 TL, Watsons Makyaj Temizleme Suyu 29.95 TL, Waso Quick Gentle Cleanser 340 TL

BUHAR BANYOSU

Geldik en önemli adımlardan birine… Cilt temizlendikten sonra gözenekleri açmamız gerekiyor ki peeling’e geçebilelim. Yapılacak en güzel şey buhar banyosu. Gayet hesaplı ya da orta bütçeli makinalar işinizi fazlasıyla görür. Alternatif olarak suyu kaynatıp derin bir kaseye koyarak da yapabilirsiniz. Kaynak suyu kaseye koyduktan sonra başınızın üzerine bir havlu kapatıp tıpkı burnu açmak için buğu banyosu yapar gibi yüzünüzü buhara tutun. 5-10 dakika arası tutmak yeterli olur. Eğer çok kuru bir cildiniz varsa daha da az tutabilirsiniz çünkü kuru ciltlerin gözenekleri çok dolu olmaz. Siyah noktanız varsa bu aşamada dikkatlice temizleyebilirsiniz.

PEELING ETKİSİ

Artık gözenekleriniz açık olduğuna göre biraz peeling yapıp cilt üzerindeki ölü deriyi arındırabilirsiniz. Bu aşama için nazik bir peeling ürünü tercih edin. Dilerseniz killi cilt temizleme süngerlerinden kullanabilirsiniz. Yüzünüzü yıkayın, süngerin suyu emmesini sağlayın ve sonra killi süngerle dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Bu tip bir süngeriniz varsa ekstra bir temizleyiciye ihtiyacınız da kalmaz. Sünger değil de peeling tercih edecekseniz nazik bir peeling seçin. Yüzünüze uygulayıp hafif hareketlerle üst tabakayı arındırın.


Zo Skin Health Exfoliating Polish 770 TL, Florga Peeling & Maske 339 TL, Benefit Smooth It Of! Peeling 279 TL

MASKE UYGULAMA

Peeling sonrası yüz maskesi uygulayıp biraz dinlenin. Cilt tipinize göre bir maske seçmeyi unutmayın. Karma bir cilt tipine sahipseniz iki maske tercih edebilirsiniz. Örneğin T bölgesindeki gözenekler ve yağlı cilt için ayrı maske, geri kalan için ihtiyaca yönelik farklı bir maske gibi…


Foreo UFO maske cihazı 1.699 TL, Foreo 6’lı paketlerde Coconut Oil maske 169 TL

NEMLENDİRME

Geldik son adıma. Yani tonikleme ve nemlendirmeye. Tonik kullanmak, spa başında açtığınız gözeneklerinizin kapanmasına yardımcı olacak. Cilt tipiniz ne olursa olsun sonrasında nemlendirmeniz şart. Ayrıca evde de olsa spa sonrası kullanacağınız tonik ve nemlendirici hassas ciltlere özel olursa daha çok fayda görürsünüz. Mümkünse kokusuz ve komodojenik olmayanlardan seçim yapın. Uygulama sonrası açık havaya çıkacaksanız mutlaka yüksek koruyuculu bir güneş kremi kullanmanızda fayda var.


Foto: Toa Heftiba / Unsplash


Mario Badescu Buttermilk nemlendirici 339 TL (Sephora), Clinique Moisture Surge 165 TL, Biothem Aquasource 295 TL

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir