Bir marka Hikayesi: Gizia

Mağaza tasarımlarından içindeki yerleşime, markalarından modellere, felsefesinden yüzünü döndüğü gelecekteki hedefe kadar farklı bir marka Gizia… Çok bağırmadan hep kadınların hayatında olan, yenilikleri sıkı sıkıya takip eden Gizia’yı yakından tanımaya var mısınız?

Bünyesindeki markaların tasarımlarıyla ayrışan ve bir yaşam stili sunan Gizia, her sezonda bizleri şaşırtmaya ve kadını odak noktasına almaya devam ediyor. Markanın yeni hedefleri, koleksiyonu ve daha fazlasını  Gizia Tasarım Direktörü Seden Kışlalı ve tasarımcı Nalan Kutlu Satıcıoğlu ile konuştuk.

Gizia ne zaman kuruldu, bünyesinde hangi markalar ve neler var? 

GIZIA, 2005 yılında Türkiye ve dünyada ulaşılabilir lüks kavramının öncülerinden olarak kuruldu.  Sofistike ve elegan koleksiyonları, özel tasarımcı iş birlikleri, başarılı mağazacılık ağı, online satış hizmeti ile de bugünlere kadar geldi. Geçen zamanda bünyesine Kiwe, GIZIA Classic, Mani Mani, Mani Mani Kids, GIZIA Gate ve GIZIA Brasserie gibi markaları ekledi.

Yılda kaç koleksiyon çıkarılıyor?

GIZIA olarak iki ana sezon, iki ara sezon olarak toplam 4 koleksiyon çıkarıyoruz.

Hedef kitleniz kimler?

GIZIA “haute couture” kalitesinde üretilen tasarımlara ve yüksek işçiliğe sahip bir marka ve hedef kitlemiz bu ayrıcalığı yaşamayı sevenlerden oluşuyor. Bununla beraber feminen ve sofistike olmayı hayatının içine taşımış, globalde kendisini ifade eden ve güçlü duruşunu yaşam tarzıyla belli eden stil sahibi kadınlardan oluşuyor.

Koleksiyonlar nelere göre belirleniyor? 

Sadece moda da değil, tasarım, sanat, kültür ve mimari anlamında dünya trendlerini elbette takip ediyoruz ancak GIZIA olarak biz genelde doğadaki formlardan ve sonsuz renk paletinin yansımalarından ilhamımızı alıyoruz.

Tam ‘Hot Summer’ zamanı… Bizi yeni sezonda neler bekliyor?

Koleksiyonu hazırlarken ilham aldığımız en belirgin unsurlar yazın coşkun, sıcak ve dinamik havasını hissedebildiğimiz bazı doğa notaları oldu.  Eğlenceli, renkli, egzotik şehirlerin yansımalarını, kullandığımız doku ve renklerle birleştirerek bohem bir seçki oluşturduk.

Koleksiyonun kalbinde keten, pamuk gibi doğal kumaşlar ve bu kumaşların yüksek teknolojide üretilmiş ipek tuşeli, transparan etki sağlayan diğer kumaşlar ile yarattıkları sürpriz elenmentli birleşmeler var.

Renk paleti, ilhamını doğanın canlı tonlarından alıyor. Uçuk pembeler yerini gittikçe canlanıp parlaklaşan turuncu ve fuşyalara bırakıyor. Buna eşlik eden doygun yeşiller Gizia Hot Summer koleksiyonunun ana renk paletini oluşturuyor.

Doğadan kesitleri koleksiyona yansıtmak konusunda uyguladığımız farklı teknikler, desenlere boyut kazandırmamıza olanak sağlıyor.

Koleksiyonun öne çıkan parçaları arasında, günün her anını yakalayabilecek ikili suit takımlar ve bunu tamamlayıcı yelekler ile hacimli uzun elbiseler yer alıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, koleksiyonun genelinde etnik doku ve tatlar romantik detaylar ile bir arada zamansız şıklık sunuyor.

Gizia bünyesinde kaç tasarımcı çalışıyor? Nasıl bir ekip çalışması var?

Gizia’da biz iki tasarımcıyız ancak Tasarım Direktörümüz Seden Hanım’a bağlı olarak tasarım ekibinde yaklaşık 30 kişilik bir ekiple birlikte ilerliyoruz.

Sosyal sorumluluk anlamında da markanın çalışmaları var, onlardan bahseder misiniz?

Tabi ki, seve seve… Gizia’nın genel yapısına bakıldığında sürekli bu tür projeler gündemimizde yer alıyor. Şu anda da çok değer verdiğimiz projemiz hayata geçiyor hatta tamamlanmak üzere. Meslek sahibi olmak isteyen fakat geleneksel aile yapısı içerisinde çalışma potansiyelleri kısıtlanan kadınlar için rahatça çalışabilecekleri bir üretim bandı kurmayı hedefledik. Bu üretim bandı, yüksek kalite ve işçiliğin yanı sıra zanaatin de yer almasına katkı sağlıyor. İş tecrübesi aranmaksızın, kadınları sektöre kazandırarak yaşamlarına dokunmayı hedefliyoruz.

Ulaşılabilir lüksü moda tutkunlarına sunarken dikkat ettiğiniz şeyler neler?

GIZIA’nın “haute couture” kalitesinde üretilen “şık”, “feminen” ve “sofistike” kodları ile tanımlanan gündüzden geceye uzanan koleksiyonları sadece tekstil ürünlerini değil; kadınların stilini tamamlayan aksesuarları da içerisinde barındırıyor.

GIZIA koleksiyonları hazırlanırken en önem verdiğimiz ve belirgin özelliğimiz zanaati ön planda tutmamız. Bu anlamda da kaliteli el işçiliğiyle üretim yapabilen sayılı firmalar arasında yer alıyoruz.

Tasarımlarımızda kullanılan kumaş ve aksesuarların tamamen GIZIA için özel olarak tasarlanıp hazırlanması, ürün gamını her daim güncel ve yenilikçi çizgide tutmak için limitli sayıda üretilen kapsül koleksiyonlar, geniş bir yelpazedeki seçenekler, kullanılan malzemelerin hem yurt içi hem yurt dışından temin edilmesi her zaman dikkat ettiğimiz unsurlar. Bununla beraber mağazalaşırken lokasyon seçiminden mağazanın tasarımına, metrekareden vitrin tasarımına hatta içerdeki koku ve müziğe kadar her bir ayrıntıya büyük önem veriyoruz.

Marka hep yenilenen ve yenilikleri sıkı takip eden, farklı olanı ilk uygulayan markalardan. Bizi ne gibi sürprizler bekliyor?

Çok yakın zaman içerisinde gerçekleştirmeyi düşündüğümüz yeni oluşumlar içerisindeyiz. Bu oluşumlara paralel olarak sizleri hoş sürprizler bekliyor. O nedenle GIZIA’yı takipte kalın! 🙂

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir