Ariş Pırlanta’dan 116 yıllık yolculuk

Ariş Pırlanta, atalarının Mardin’de başlayan asırlık hikayesini ve yeni tasarımlarını keyifli bir yolculuk ile tanıttı. Markanın doğduğu şehir olan Mardin’e düzenlenen gezide, Ariş Pırlanta’nın yeni reklam filmi ve koleksiyonları tanıtıldı.

Türk mücevher sektörüne ‘ilk’lerle imza atarak yön veren ve 116 yıllık deneyimiyle sektörün en köklü markalarından olan Ariş Pırlanta ustalığı, tasarım gücü ve kalitesi ile fark yaratmaya devam ediyor. Ariş Pırlanta, atalarının Mardin’de başlayan asırlık hikayesini yansıtan yeni reklam filmini ve koleksiyonlarını keyifli bir yolculuk ile tanıttı.

 

Ariş Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş ile Ariş Satış ve Pazarlama Direktörü Eda Güzeliş’in katılımıyla gerçekleştirilen gezi kapsamındaki basın toplantısında, Ariş Pırlanta’nın Mardin’den başlayan hikayesi, sektördeki yolculuğu anlatılırken, Anadolu takı kültürünün en önemli miraslarından biri olan Habbe’nin (top mücevher) yeniden yorumlanmasıyla oluşturulan HABBE Koleksiyonu ve diğer tasarımları Mardin Müzesi’nde gerçekleşen defilede otantik ve bir o kadar da keyifli bir atmosferde paylaşıldı. Yerel dokularla işlenen defilede çok özel bir dans gösterisi de izleyicileri büyüledi.

Her şeyin başladığı yerde…

Ariş’in reklam filmi doğduğu topraklarda, Mardin’de çekildi.  “Işılda, Yansıt Kendini” temalı film, Ariş’in bir asırı geçen hikâyesini taçlandırıyor. Reklam filminde, Mardin’in eşsiz atmosferi, gizemli dokusu, kültür zenginliği ile Ariş Pırlanta’nın köklerinden gelen ilhamla ortaya koyduğu tasarımların gücü hissediliyor. Ariş Pırlanta kurulduğu ilk günden bu yana köklerinden aldığı ilhamı, Mardin’in benzersiz kültürel mirasını, bugünün çizgisiyle birleştiriyor. 

Geçmişle bugünü buluşturan yeni bir koleksiyon: Habbe 

1900’lü yılların başında, bugünün tektaşına eşdeğer anlam taşıyan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sembol mücevheri olarak kabul edilen Habbe (top mücevher), Ariş Pırlanta’nın ustalığı ve deneyimiyle günümüz kadınlarıyla buluştu. O dönemde evlenecek kızlara hediye edilen Habbe, görkemli el işçiliği ile kusursuz ve bir o kadar da zarif detaylar taşıyor.  Koleksiyonda yer alan altıgen şeklinde petek görünümlü, yıldız, kalp ve yuvarlak boşluklardan oluşan her bir habbe olağanüstü titiz çalışma ve işçiliği en görkemli haliyle yansıtıyor. Koleksiyon’da kimi parçalar tek bir habbeden oluşup daha minimal bir görünüm sergilerken, bazı parçalar ise farklı büyüklüklerdeki habbelerin simetrik şekildeki dizilimiyle daha göz alıcı ve ışıltılı olacak şekilde hazırlandı. Ariş Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş, Habbe ile ilgili şu bilgileri paylaştı:


Eda Güzeliş-Kerim Güzeliş

“1900’lü yılların başında özellikle dedem Abdülkerim Usta’nın titizlikle hazırladığı habbeler kulaktan kulağa, dilden dile yayılmış, mutlu anılara eşlik etmiştir. Eskiden, günümüz tektaşına eşdeğer bir anlam taşıyan Habbe, el işi zarif detaylarıyla dikkat çeken bir takıydı. Dededen toruna miras Habbe’yi yeniden yorumlayarak trendlere uygun haliyle mücevher severlerle buluşturuyor olmak bize gurur veriyor.Habbe koleksiyonumuz ve onun içinde bulunan “İyileştir dünyayı” sloganıyla mücevher severlere sunduğumuz Dünya kolyemiz de büyük ilgi gördü. Önümüzdeki dönem için de yeni koleksiyonlar ve mevcut koleksiyonlarımıza yeni katılacak ürünlerin hazırlıklarını da sürdürüyoruz” dedi. 

Fark yaratan koleksiyonların öncüsü

Ariş Pırlanta’nın hikayesi, 1906 yılında Mardin’de küçük bir atölyede başlayan dededen toruna dört kuşak emek vermiş bir ailenin mücevhere olan tutkusunu yansıtıyor. Marka sektöre yön verirken, global anlamda da tüm yenilikleri, trendleri yakından takip ediyor. Pırlantanın daha büyük görünmesini sağlayan özel bir teknikle oluşturulan Miracle’ın yanı sıra doğada bulunan yaprakların dokusunun birebir işlendiği Yaprak ve Meleklerin Işığı gibi koleksiyonlar bunlara örnek teşkil ediyor. Parmak izini altın üzerine uygulayarak mücevheri kişiselleştiren Ariş Pırlanta bugüne kadar fark yaratan birçok koleksiyona imza attı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir