Ortodontide dijital dönem

Ortodontist Dr. Yasin Akgül, ortodonti alanındaki teknolojik gelişmelerin artık diş ve çene sorunlarında hatasız bir planlama yapabilmeye olanak tanıdığını söylüyor. Akgül, merak edilenlerle ilgili bakın neler anlatıyor.

Özellikle son iki yılda dijital alanda yaşanan teknolojik gelişmeler ortodonti alanında büyük yenilikler sağladı. Bu yenilikler hem eskiden çok daha uzun süren ortodonti tedavilerinin kısa sürede tamamlanmasını hem de daha detaylı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesinin önünü açıyor. Dijital ortodonti ile artık hastaların dişleri ve çeneleri hatasız bir şekilde dijital ortamda oluşturuluyor, değerlendiriliyor, tedavi planı belirleniyor sonrasında ise bu tedavi planı simüle edilerek olası sonuçlar görülüyor. Smile Center Diş Kliniği’nde görev yapan Ortodontist Dr. Yasin Akgül: “Konvansiyonel ortodonti ile dijital ortodonti arasındaki temel fark dijital ortodontide çepeçevre bir tedavi planlanabilmesi ve tedavinin olası sonuçlarının öngörülebilmesidir. Bu özellik sayesinde tedavi planı daha uygulanmaya başlamadan hastanın maksimum fayda sağlayabileceği şekilde güncellenebilmektedir.” diyerek önemli bilgiler aktardı.

Ortodontist Dr. Yasin Akgül “Dijital ortodonti son yıllarda büyük bir popülarite kazandı. Dijital teknoloji ortodontiye hem radyografi hem de fotoğraflama yönünden dijital görüntüleme şeklinde girdi. SLR kameralar ve dijital röntgen cihazları hastalardaki problemlerin daha kolay teşhis edilmesini ve tedavinin daha doğru planlanmasını sağlıyor. Ortodonti alanında yaşanan bir diğer önemli dijital gelişme ise ağız içi tarayıcılar. Bu tarayıcılar ile hastaların ağız içinin birebir haritalamasını yapmamız mümkün. Gerçekleştirdiğimiz taramanın dijital ortamda CAD/CAM platformlarıyla işlenmesi ağız içinin eksiksiz bir şekilde dijital ortama aktarılması anlamına geliyor. Son birkaç yılda dijital gelişmelerin ortodonti alanında yer ettiği noktalardan birisi de 3D yazıcılar. Artık 3D yazıcılar sayesinde hastanın diş yapısını birebir elde edebiliyoruz. Dolayısıyla tedavi başarımız ve hastalarımızın memnuniyeti belirgin ölçüde yükselebiliyor” diyor.

Hastaya En Uygun Tedavi

Dr. Yasin Akgül: “Dijital ortodonti ile her bir kişinin ağız içinin detaylı bir haritasının oluşturulması beraberinde tam o hastaya uygun bir tedavinin planlanmasını sağlıyor. Çenelerin alçı kalıplarının geride bırakılması ve artık bu işlemin dijital ortamda geliştirilmesi kullanılacak ağız içi araçların da kişiye özel olarak tasarlanması anlamına gelmektedir. Üstelik hastaların tedaviye başlamadan önce tedavi sonrasında nasıl bir görünüme kavuşacağını görebilmeleri de hasta açısından son derece önemlidir. Hastalar tedavi sonunda görünüş problemi olup olmayacağına dair endişe duymadan ortodonti tedavisi alabilmektedir. Bu günümüzde daha çok kişinin de ihtiyacı olan ortodonti tedavilerine başvurmasını sağlamaktadır” diyerek yeni gelişmelerin hastaya en uygun tedavi planlaması yapılmasına olanak tanıdığını açıklıyor. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir