Güneş ile aramızdaki dost

Güneş koruyucuyu nasıl seçmeli?   

Güneş kremi seçerken öncelikle korumaya dikkat edin. En az 15 koruma faktörlü ürünler tercih edilin. Ancak SPF’li bir ürün seçince her şey bitti sanmayın. Çünkü SPF sadece UVB ışınlarına karşı koruma için bir ölçüdür. Oysa deri yaşlanması, güneş yanığı ve kanser oluşumunu önlemekte etkili olabilmesi için UVA ışınlarına karşı da etkili olması gerekiyor. Yani daha geniş spektrumlu bir ürün olmalı. SPF15’e ek olarak içeriğinde oxybenzophenone, avobenzone, Mexoryl SX, Mexoryl XL, Tinasorb M, Tinasorb S, titanium dioksid ve zinc oksid aktif maddelerinden en az bir ya da birkaçının bulunmasına dikkat edin. Bunlardan biri yoksa o ürünü almayın.  

Krem seçerken cilt tipi önemli mi?  

Evet bu da gözardı etmemeniz gereken maddelerden biri. Ne yazık ki birçok kişi cilt tipini önemsemeden sadece korumalı bir güneş kreminin yeterli olacağını düşünebiliyor. Oysa güneş koruyucu ürünlerde cilt tipine uygun alınmalı, tıpkı nemlendirici ya da serum gibi. Hatta koruyucu SPF miktarı teninizin rengine göre belirlenmeli. Koyu tenliler ile açık tenlilerin koruma oranı birbirinden çok farklıdır. Açık tenli bir kişi az koruma ile cildine onaramayacağı hasarlar verebilir. Suya dayanıklı ürün seçmek de bir diğer önemli madde. Çünkü ürün suya ne kadar dayanıklıysa teninizde kalma süresi de o kadar fazladır. Ancak 3-4 saatte bir tekrarlamanız gerektiğini unutmayın. Ne kadar su geçirmez olsa da 3-4 saat sonra ürün cilt tarafından emildiği, deniz-havuzda miktarı azaldığı için tazelemeniz gerekiyor. Miktarı ise çok abartmayın. Çünkü fazla güneş koruyucu ciltte akneye ve siyah noktaya sebep olur. İçeriğinde paraben yani koruyucu kimyasal olmamasına da dikkat edin.

Nasıl ve ne kadar kullanmak gerekiyor?

Cilt tipinize ve koruma oranına göre bir güneş kremi seçtiniz. Ancak ne kadar ve nasıl uygulanması gerektiği de hayli önemli. Çünkü ürünün etiketindeki UV koruma özelliği kadar sizin de kullanımınız sırasında göstereceğiniz davranışlar önemli. Bu ne demek? Yani, yeterli miktarda uygulama ve gerekli sıklıkta tekrarlamak. Araştırmalar güneş ürünlerinin çoğu kişi tarafından gereğinden fazla uygulandığını ortaya koyuyor. Ayrıca tüm vücuda sürülürken çoğu kişi sırt, boyun kenarları, kulaklar, el ve ayaklar, göz çevresi, dudaklar gibi bölgelere güneş koruyucu kullanmıyor ya da çok nadir uyguluyor. Peki miktar ne olmalı? Deri yüzeyine santimetrekareye 2 mg gelecek kadar ürün yeterli. Bunu elbette bir ölçekle gezip uygulamanız mümkün değil. Pratiğe dökersek şu miktarları aklanızda tutmanızda fayda var. Yüz, boyun ve tek kol için her bir alana en az yarım tatlı kaşığı, gövde, her bir bacak için birer tatlı kaşığı olmalı. Bacakta ön yüze bir tatlı kaşığı, arka yüze bir tatlı kaşığı olarak sürmelisiniz.  

En etkili sürme zamanı ne zaman?  

Artık hepimiz güneş koruyucuların güneşe çıkmadan en az 15 dakika önce sürmemiz gerektiğini biliyoruz. İdeali ise 30 dakika. Vücut koruyucuyu emdikten sonra dışarı çıkacağınız zaman tekrarlamayı unutmayın. Çünkü atladığınız bölgelerde korumayı gerçekleştirmiş olursunuz. Güneşlendikten, yüzdükten ve havluyla kurulandıktan sonra tekrarlamanız da son derece önemli. Çünkü vücuttaki koruyucu oranı bu işlemler sonrası azalır. Göz çevresine uygulama yaparken dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü ürün güneşte eriyip göze kaçarak alerjiye neden olabilir. Kulak, dudak üstü ve göz çevresi için en uygun güneş koruyucular stick şeklinde tasarlananlardır. Güneşlenme haricinde gözler için ayrıca UV korumalı camlara sahip bir güneş gözlüğü kullanmanız da da fayda var.

Çocuklar için nasıl seçim yapmalı?

Çocuklar için seçilecek güneş koruyucu kremlerde özellikle cilt yüzeyinde bir tabaka oluşturan fiziksel güneş koruyucular tercih edilmeli. Çünkü bu tip ürünler vücut tarafından emilmez ve güneş ışığını yansıtırlar. Ayrıca geniş yüzeye etki eden renksiz ürünler, sprey formlulular tercih edilmeli, içeriğinde parfüm ve paraben olmamasına dikkat edilmeli. Güneşlenme sonrası cilt kuruyacağı için güneş sonrası ürünler, cildi nemlendirerek gerilmesini, çatlamasını önlerler. Eğer fazla güneşe maruz kalındıysa soğuk kompres yapmak, nemlendirici krem uygulamak iyi gelir. Su toplama ya da aşırı yanma varsa mutlaka doktora başvurmalısınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir