Fendi Peekaboo, Mevlana felsefesiyle sanat eserine dönüştü

Tayvanlı Türk sanatçı Melek Kocasinan (Gao Anqi), Türkiye’deki sergilerine bir yenisini daha ekledi. İkonik ve zamansız tarzıyla dikkat çeken Fendi Peekaboo çantayı, Mevlana’nın sözlerinden yola çıkarak yeniden yorumlayan Kocasinan’ın eseri, Ankara’daki Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, 30 Haziran tarihine kadar “Tanış Olmak” sergisinde sergileniyor. 

İtalyan moda markası Fendi’nin ikonik olduğu kadar zamansız çizgiler de taşıyan çantasını bir sanat eserine dönüştüren Melek Kocasinan, bu eserinde gündelik nesneler kullanarak yeni anlamlar üretmeyi, bu anlamlarla da içsel yolculuğa çıkmamızı sağlıyor. Mevlana’nın “Gönlünde olanı benden gizleme ki, benim gönlümdeki de ortaya çıksın,” sözünden esinlenerek kalbimizdeki yeteneklerin ortaya çıkması için iç dünyamızı açmamız gerektiğini vurgulayan sanatçı, tasarladığı ve çantayı merkezine koyan heykelini Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sergiliyor.

16-30 Haziran tarihleri arasında düzenlenen “Tanış Olmak” sergisinde sergilenecek olan Peekaboo çantalı heykel, yükseldiği katman katman aynalı basamaklarla, bir yandan sosyal statüde yükselmeyi canlandırırken; bu yükselişi sindirmenin, kendini aşarak başkalarıyla paylaşmanın, topluma geri vermenin önemini de vurguluyor. Çantanın sol tarafında gözüken kırmızı camdan kalp ile çantayı insanlaştıran Kocasinan, izleyicinin çantadan taşan mücevherimsi ve parlak nesnelere bakarken zemindeki aynalı yüzeylerde kendini de görmesini ve iç zenginliklerine yönelmesini amaçlıyor. Bir başka insanın yeteneklerini, hayatla paylaştıklarını gözlemlerken kendimizle ilgili keşfedeceklerimize odaklanmayı hatırlatıyor.


Tayvanlı Türk sanatçı Melek Kocasinan

Modaya ilgisi Tayvanlı tasarımcı anneannesinin çantalarına olan merakı sayesinde başlayan Melek Kocasinan; “Tasarımcı çantalar günümüzde bir nevi statü göstergesi. Fendi Peekaboo’yu seçmemin sebebi içine bakmaya, yani “peek” etmeye özel bir tasarımı olması. Çantanın iki ana bölmesi önündeki metal tokayı çevirerek açılıyor ve çanta içini dışarıya gösteriyor. Bu çantanın kapaklarının aşağı doğru eğilebilmesi ve içini göstermesi, bana sahip olduğu yetenek ve bilgisini saklamak yerine diğerleriyle paylaşan bir insanı hatırlatıyor. Bu yüzden de çantayı statüyü koruyan değil, ilişkileri güçlendiren bir hale sokmak istedim. Saklamayıp kendini açarsan, ben de kendimi ve yeteneklerimi keşfedebilirim. İnsan kendini ancak diğer bir insanda fark edebilir, mesajını görsel dilde aktarmak istedim,” diyor.  

SANATÇININ TÜRKİYE’DEKİ DİĞER SERGİSİ

Melek Kocasinan’ınHaziran ayı başında düzenlenen ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nda sanatseverler ve ulusal ve uluslararası basın tarafından büyük ilgi gören “Karanlıkta Işıldayan” resim serisi, 21 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde Beşiktaş Akaretler’de Karl & Ein Sanat Galeri’sinde ziyarete açılıyor. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir