Bu röportaj hayatınızı değiştirecek

Buteyko Nefes Eğitmeni Ayça Özdem Kurt, "Nefes burundan alınır ve burundan verilir. Nefes almak için ağzınızı açıyorsanız vay halinize" diyor.

Röportaj Güzide Yülek

Başlığa bakıp aklınıza zararlı alışkanlıklar gelebilir. Aslında bunlar da hastalık sebebi ama bahsettiğim şey başka. Nefes almak… “Nefes almak hasta eder mi?” Eğer  yanlış alıyorsanız evet ediyor. Peki nefesin doğrusu yanlışı mı olur, nefes nefestir diyorsanız bu röportaj tam da bu sorularınızı yanıtlayacak türden.

Ayça Özdem Kurt, bir nefes eğitmeni. Tam 22 yıl kurumsal hayatta çalıştıktan sonra her şeyi bırakıp nefes eğitimleri alıyor ve bugün hepimizin doğru nefes alması için eğitimler veriyor. Doğru nefes almayı öğrendikten sonra hayatında çok şey değişmiş, şimdi tam da hayal ettiği yerde. Yetmemiş işe eşinin, kızının, evdeki yardımcısının ağzını bantlayarak doğruyu öğretmiş. Bugün onlar da son derece memnunlar. Pek çok sıkıntılı sorunlarını da çözmüşler.

Hiç kimse insanların yanlış nefes aldığını aklının ucundan bile geçirmiyor ama sanılanın aksine yüzde 90’ımız yanlış nefes alıyor. Normal hayatta almamız gereken nefes burundan alınıp yine burundan verileni. Eğer ki uyurken bile olsa ağzınızı açıp nefes alıyorsanız işte orada bir sorun var demek. Tüm bunları işin uzmanı Ayça’ya sordum ve o da yanıtladı. Şimdi burnunuzdan derin bir nefes alın ve hayatınızı değiştirecek bu röportajımızı okuyun.

Kurumsal hayatı bırakıp nefes eğitmeni oldun. Neler değişti hayatında?

Yirmi iki sene süren kurumsal hayattan üç sene önce ayrıldım. Bir süre farklı eğitimler aldıktan sonra uzunca bir dönem ders çalıştım. 1,5 sene önce de Farkında Nefes markasını kurdum. Hayatım şu anda tam da hayalini kurduğum gibi gidiyor.

Nefesin çeşitleri var mı?

Nefesin çok çeşidi var. Çin, Tibet, Hindistan… 5000’in üstünde nefes  çeşidi olduğu biliniyor. Kadim nefes teknikleri ve yoga nefes tekniklerine ek, dünyada kabul görmüş, dernekleri kurulmuş 9 çeşidinden bahsedilir. Ben iki tanesinin eğitimini aldım.

Hangileri bu iki tane?

Transformal Nefes; bir terapi şeklidir, farklı bir nefes alma şekli ile duygu ve düşüncelerde rahatlama hissedilir.

Buteyko Nefes; doğru nefes almayı öğretir, sağlık ile ilgilidir.

Doğru nefes almayı yani Buteyko nefesi biraz açalım mı?

Buteyko Nefes tekniği, Dr Konstantin Buteyko tarafından geliştirilmiş. Dr Buteyko’nun adını verdiği bu nefes tekniği, bize 7/24 doğru nefes almayı öğretiyor. Akciğer kısıtlayıcı hastalıklardan tut, panik atak, kaygı bozukluğu gibi pek rahatsızlığa iyi geliyor. Bu bir terapi gibi değil, gündelik yaşam nefesinin doğru olmasını öğretiyor. Araştırmalar insanların %90 yanlış nefes alıyor diye belirtiyor. Kadim nefes, yoga nefesi, nefes terapileri tabii ki yapılabilir. Dikkat edilecek en önemli nokta, nefes egzersizleri ya da terapilerinin belirli bir dakika yapılmasıdır.

 “Nefes almanın da tekniği mi olur?” diyenlere ne dersin?

Kesinlikle olur. Bir insan nefesi doğru almayarak kendini hasta bile edebilir. Doğru nefes aslında bizim doğarken çok iyi bildiğimiz bir şey. Çok da karmaşık bir şeyden bahsetmiyorum. Bizim çok önemli bir organımız var; burnumuz. Gündelik yaşamda nefesi mutlaka ve mutlaka burundan alıp vermek gerekiyor. Ağız yemek yemek için, burun nefes almak içindir. Burnun alternatifi ağız elbette, ancak ana yol o değil.

 Gün içinde insan nefesi doğru mu yanlış mı alıyor nereden bilebilir?

Doğru nefes almak = dinlenirken, uyurken, hareket ederken sadece burundan sakin ve yavaş nefes alıp vermek demektir.

“Burundan al ağızdan ver diye bilirdik biz” diyebilir çoğu kişi. Bu doğru bir nefes veriş şekli değil. Nefesi her zaman burundan alıp vermek gerekli.

Eğer ağzımız açılıyorsa yanlış nefes alıyoruz demektir.


Ayça Özdem Kurt, seminer ve eğitimlerle doğru nefes almayı öğretiyor.

Bebekken herkesin doğru nefes aldığı ama büyüdükçe yanlış nefes aldığımız söylenir. Bunun sebebi nedir? Bizi yanlışa iten faktörler?

Eğer solunum yollarında bir sıkıntı yoksa burunlarından nefes alıp veren bebekleri uyurken gözlemlediğimizde karınlarının nazikçe hareket ettiğini görürüz. Büyüdükçe hastalıklar ile çocukların burunları tıkanıyor. Biz ebeveynler de tıkalı burunları açmaya yönelmiyoruz genellikle. Çocuklar burun tıkalı olunca mecburen alternatif yola geçiyorlar ve ağız nefesi devreye giriyor. Burada bilmemiz gereken en önemli şey: Nefes bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık ağız nefesine dönünce bunu yeniden burun nefesine döndürmek gerekiyor. Kullanılmayan burun tıkandıkça tıkanıyor ve bu bir kısır döngü.

Doğru nefes ve yanlış nefesi özetlesen…

Doğru nefes kesinlikle burundan alınan verilen diyafram ana solunum kasının devrede ve esnek olduğu nefestir. Kişi hareket halinde de olsa ağız açılmaz.

Yanlış nefes ise tam tersi, ağızdan alınan verilen nefestir. Ağız nefesi sığ ve kısa kısa alınıyorsa, diyafram istenilen kadar devreye girmez, kişi sadece akciğerin üst kısmında nefes alıp verir. Bu nefesler akciğer tam kapasite devrede olmadığı için yetişmez; kişi sürekli nefes almaya başlar, fakat nefes aldığı halde yetmediğini gözlemler. Sebep çok basittir aslında.. Bilinenin tersine çok nefes almak iyi değildir. Nefes alırken burundan, sakin, yavaş nefes almalıyız ki maksimum seviyede oksijenlenebilelim.

Yanlış nefes alan kişi, doğru nefes almayı öğrendiğinde vücudunda ve hayatında neler değişiyor?

Birincisi oksijenleniyor, bu da kişiyi çok daha enerjik hale getiriyor. Gece ağzı kapalı uyuyan kişi daha dinç uyanıyor. Varsa astım, apne, koah gibi hastalıklar, Buteyko Nefes egzersizleri ile rahatsızlıklarında iyileşmeler kayıt edebiliyor.

Nefes eğitimleri ve seminerler de veriyorsun. Bu eğitim ne kadar sürüyor?

Nefes alma işlemi aslında o kadar karmaşık ki, 10 saat anlatmak gerekebilir. Farkında Nefes eğitimleri 2 saat sürüyor, ben bir mantık anlatıyorum, ardından egzersizleri uyguluyoruz. Yanlış bilinen doğruları konuşuyoruz. Araştırmalar ile destekleyerek anlatıyorum.

Peki nefes eğitiminin de bir sonu var mı? Ne zaman tamam oldu diyebiliyoruz?

Aslında 2 saatlik eğitimde bu mantığı anlayıp egzersiz yapan kişi tamam olmuştur bana göre. Farkında Nefes eğitimleri 3 aşamalı. İsteyen ikinciye ve üçüncüye katılarak bilgilerini kuvvetlendiriyor ve artık doğru nefesi tamamen hayatına alıyor.

Seni “insanların ağzını bantlayan kadın” olarak tanıyorlar. Ağız bantlamak nedir, neden bantlanır?

Ağız bantlamak aslında işin en son kısmı. Burnu tıkalı bir kişinin öncelikle burnunu açması gerekli. Burnu açmak için ağız nefesinden kesinlikle vazgeçmek gerekiyor. Burnu açmak belirli nefes egzersizlerini yaparak mümkün olabiliyor.. Daha önce de bahsettim, nefes bir alışkanlık ve ilkel beyin tarafından yönetiliyor. Burada alışkanlığı değiştirmek gerekli. Hadi diyelim ki burnu açtık, gündüz de farkında olduk ve ağzı hep kapalı tuttuk, gece uykuda ağız maalesef kas kaybından dolayı açılıveriyor. İşte böyle  zamanlar için ağız bandı öneriyorum. Bantlama fikri insanlara çok itici geliyor, ancak benim önerdiğim kağıt bant. Bu bantlar o filmlerde gördüklerimiz gibi korkutucu değil. Gece bantlamaya geçmeden önce, önerim gün içinde ya da uyumadan; dinlenirken, tv izlerken, kitap okurken ağız bantlayıp buna alışmak olur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir