Brezilya Poposu Mercek Altında

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fukan Certel, son yıllarda dünya kadınlarının gözdesi olan BBL (Brazilian Butt Lifting) yani Türkçe’de bilinen adıyla Brezilya Poposu estetiği hakkında merak edilenleri anlattı.


Op. Dr. Furkan Certel

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Furkan Certel, Brezilya Poposu olarak bilinen BBL ameliyatının sadece popo büyütme ameliyatı olarak algılanmaması gerektiğini söylüyor. Certel, “BBL ameliyatı aslında total vücut şekillendirme ameliyatı olarak da isimlendirilebilir. İnsanlar arasında yanlış bilinenin aksine bu ameliyatı sadece popo büyütme olarak düşünmek doğru değil. BBL ameliyatında biz tüm gövdeyi, hatta bunun yanında arzulanırsa kolları ve bacakları da yağ alma ve yağ verme yöntemleri ile şekillendirerek arzu edilen atletik, sportif ve de aynı zamanda kıvrımlı bir şekle kavuşturabiliyoruz.

Geçtiğimiz yüzyılın aksine, dünyamızda ideal estetik vücut yapısı “0 beden”den daha kıvrımlı hatlara sahip olma yönünde değişmekte. Dişiliğin ve çekiciliğin sembolü olan bu kıvrımları BBL ameliyatı ile elde etmek mümkün” diyor.

Peki BBL ameliyatı nasıl yapılıyor?

BBL ameliyatının temel prensibi istenmeyen yerlerdeki yağları alarak bunların bir kısmını istenilen yerlere transfer etmek demek. Yani bir nevi liposuction (yağ emme) ve yağ enjeksiyonu ameliyatlarının kombinasyonu. Fakat bu yağ alma ve verme işlemi mutlaka estetik ve sanatçı bir gözle yapılmalı. Sadece bu şekilde sanki sosyal medyada bir filtre ya da photoshop kullanmış gibi bir görüntüye kavuşmak mümkün.

BBL ameliyatı genel anestezi altında ve hastane ortamında yapılıyor. Ortalama 3 saat kadar sürüyor. Hasta, bir gece hastanede kalıyor. Liposuction esnasında dokuya verilen sıvıları ve sonradan oluşacak ödemleri vücut dışına çekmesi için ilk 24 saat drenler kullanılıyor. Böylece uzun vadede oluşacak ödem ve şişkinliğin büyük ölçüde önüne geçilmiş olunuyor.

BBL ameliyatı sonrası nasıl bir süreç yaşanıyor?

Ameliyattan sonra 1-2 hafta istirahatin ardından günlük yaşama dönülebiliyor. Hastaların ortalama 4-6 hafta korse kullanmaları gerekmekiyor. Bu süre zarfında enjekte edilen yağların hacim kaybetmemesi için baskıdan korunması gerekiyor. Ameliyat sonrası 6 hafta poponun üzerine oturmak uygun değil. Hastalara verdiğimiz özel bir yastık kullanılarak oturulmalı, böylece popoya olabilecek direkt bir baskıdan kaçınılmalı. Her ne kadar ameliyat sonunda bile sonuçlar farkedilir olsa da, ödemlerin tamamen inmesi, cildin tekrar yerine oturması ve nihai vücut şeklinin ortaya çıkması için 3-6 ay gerekiyor. Ameliyat sonrası dönemde hastaların ağrı seviyesi yapılan liposuction işleminin genişliğine ve kişilerin ağrı toleransına göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle “orta seviye” olarak nitelendirilebilir.

Kimler BBL ameliyatı yaptırabiliyor?

BBL ameliyatında temelde yağ alma ve yağ verme prensiplerine dayanarak vücut şekillendirildiği için teorik olarak herkese bu ameliyat yapılabilir. Fakat pratikte cerrahların bazı kısıtlamaları vardır. Aşırı kilolu hastalar (Vücut kitle indeksi>33), genel sağlık durumu ameliyata uygun olmayanlar, ameliyat öncesi ve sonrasında verilecek önerilere uyum sağlayamayacak kişiler bu ameliyat için uygun değildir. Kilo olarak zayıf ve cilt altında fazla yağ dokusu olmayan kadınlar bu ameliyatı yaptıramayacağını düşünse de hasta çok aşırı zayıf değilse liposuction alanları genişletilerek zayıf kişilerde de çok başarılı BBL sonuçları alınabiliyor. “Skinny BBL Ameliyatı” olarak nitelendirilen bu işlemin sonuçları yüz güldürüyor.

BBL ameliyatı sonuçları kalıcı mıdır?

BBL ameliyatı aslında bir liposuction ve yağ enjeksiyonu kombinasyonu. Liposuction yapılan bölgelerdeki yağ hücrelerinin sayısı kalıcı olarak azaltıldığı için hastalarımız kilo alsa bile bu bölgeler tekrar kalınlaşmaya dirençli olacaktır.

Bununla birlikte hacim arzu edilen bölgelere enjekte edilen yağların yaşaması için kan dolaşımına ihtiyacı vardır. İlk haftalarda çevre dokulardan difüzyon yoluyla beslenen yeni yağ hücreleri, salgıladıkları büyüme faktörleri ile ilerleyen günlerde kendi kan damarlarını oluşturacaklardır. Fakat bu süre zarfında bir kısım yağ hücreleri de beslenemedikleri için ölecek ve vücut tarafından eritilecektir. Uygun teknikle yapıldığı zaman sağ kalım oranı yaklaşık %60’tır. Bu süreç ameliyat sonrası 2. Ayda tamamlanır ve hastalarımız 2. Aydan sonra muhafaza ettikleri hacimin keyfini kalıcı olarak ömür boyu süreceklerdir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir