A’dan Z’ye Kolajen

Son yılların popüler takviyesi kolajen, gençleşme için sihirli değnek mi? Kolajen ile ilgili merak ettiklerinizi mercek altına aldık.

Son yılların popüler takviyesi kolajen, gençleşme için sihirli değnek mi, mercek altına aldık.

Hazırlayan: Şevval Hüyük

Son birkaç yıldır herkes bir ‘kolajen’dir konuşup duruyor. Birçok influencer cildindeki ışıltıyı, sıkılaşmayı kolajen ile elde ettiğini söylüyor. Yani havada pek çok vaat uçuşuyor. Mucize takviye gibi anlatılan kolajen nedir, ne işe yarar, hangi tipi ve hangi formu kullanmak gerekir? Tüm bu sorular doğal olarak aklı kurcalıyor. İstedik ki tüm bunları etraflıca öğrenerek seçiminizi yapın. Bu yüzden kolajeni tepeden tırnağa mercek altına aldık. Şunu özellikle söylemek istiyorum ki, doktorunuza danışmadan kolajen kullanmaya kendi başınıza karar vermeyin.

Yaş almak, sigara tüketimi, aşırı stres, hava kirliliği ve hareketsizlik yüzünden esnekliğini ve canlılığını kaybeden cilt, kısaca kolajenini de kaybetmiş oluyor. Cildin toparlanmasına yardımcı olmak için yapılabilecek en güzel şey kolajen takviyesi yapmak. Ne amaçla kolajen kullanmak istediğiniz hem dozunu, hem süresini hem de formunu belirliyor.


Suda Collagen Erik Aromalı Likit Kolajen (14 günlük) 299.90 TL

Ne için kullanılır?

Ciltte bulunan kolajen yaş almayla, stres, uykusuzluk, hava kirliliği, sigara kullanımı gibi çevresel etkenlerle azalır ya da en az miktara iner. Cildin canlı görünümünü, esneklik özelliğini kazandıran kolajendir. Aslında görevi sadece cildimizi daha iyi göstermek değil. Vücudumuzun yapısal proteini olan kolajenin temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumak. Cildimiz dışında kemik, eklem, tendon ve kaslarda da bol miktarda bulunuyor. Hem erkekler hem kadınlar tarafından tüketime uygun.

Eksikliği nasıl anlaşılır?

Vücudunuzda kolajene ihtiyaç duyduğunuzu ya da diğer bir deyişle kolajenin eksildiğini nasıl anlarsınız? Bunu da cildiniz kolayca belli eder. Cildiniz sarkmaya, kırışmaya, matlaşmaya ve aşırı kurumaya başlar. İşte takviye kolajen almanın tam zamanı, bu belirtilerin görüldüğü zamanlardır.


Naturagen Collagen Powder 199,50 TL

Nasıl seçim yapmalı?

Kolajen tüketmeniz gerektiğinde karşınıza çıkan ikinci büyük açmaz, hangi tür kolajen tüketmek? Çünkü iki tür kolajen bulunuyor: Balık ve sığır kolajeni. İkisi de etki olarak aynı. İkisi de vücuda iyi etki sağlıyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli iki nokta şu: Hidrolize kolajen mi ve temiz yetişmiş balık veya sığır kolajeni mi? Çünkü günümüzde denizler yeterince temiz değil. Civa gibi ağır metallerle kirlenmiş balıklardan elde edilen kolajenler yarardan çok zarar verir. Japonya kökenli Morina balığı en güvenilir balık kolajeni olarak öne çıkıyor. Üstelik balık kolajeni diğer kolajen türlerine göre daha hesaplı olduğundan hem doğru hem bütçe dostu bir seçim olacaktır.

Sığır kolajenine gelince… Sığırda zararlı madde bulunması balık kolajenine göre daha az olduğundan doğru bir tercih yapmak daha kolaydır. Sığır kolajeninde de hammadde olarak Verisol olmasına, 2000 dalton ağırlığında olmasına, hidrolize yani likit olmasına dikkat edin.

İçilebilir kolajenlerin yanı sıra bar ya da granola olarak hazırlanmış atıştırmalıklar, jelibon çiğneme formlarına ek olarak kozmetik sektörü kırışıklıklar için de ampul ya da krem olarak kolajen desteğiyle gençleşmeye yardımcı oluyorlar.


Collagen Lift Paris Vitality (Satışı ve fiyatı yetkili bayilerden öğrenebilirsiniz)

Hangi tip, ne için kullanılır?

Kolajenin farklı birçok türü var. Ancak kullanım için ihtiyacınız olabilecek kolajen türü tip 1, tip 2 ve tip 3 kolajenler.

Cilt için: Cildin yüzde 70’i kolajen tip 1 ve tip 3’ten oluşuyor. Eğer cildinizle ilgili kolajen kullanacaksanız bu iki tip kolajeni tercih etmelisiniz. Özellikle de tip 1 olanı.

Saç ve tırnaklar: Tip 1 ve tip 3 kolajen sadece cilt için değil saç ve tırnaklar için de son derece gerekli. Cilt için kullandığınız kolajen saç ve tırnaklarınıza da iyi gelecektir.

Tendonlar için: Yani kasların kemiğe tutunduğu kiriş yapıları için de yine tip 1 ve tip 3 kolajen kullanmanız gerekiyor.

Eklemler için: Eklemler yani iki kemiği birbirine bağlayan bölgedeki kıkırdakları oluşturan kolajenin yüzde 60’ı tip 2 kolajendir. Eğer eklem için kolajen alacaksanız mutlaka tip 2 kolajeni almalısınız.

Ne kadar kullanmalı?

*Hidrolize peptid kolajende ideal miktar 2-2,5 gram üzeri doz. Doğal kolajen tozları veya hapları tercih ediyorsanız günde 6-10 gram doz yeterli.

*Kolajenden maksimum fayda sağlamak için kolajenin molekül ağırlığının düşük, içindeki kolajen ve kolajen peptid miktarının fazla olmasına dikkat edin. Molekül ağırlığı 3000 daltondan düşük olmalı.

*En etkili günlük kolajen miktarı 10.000 kolajen olması gerekiyor. İçerisinde koruyucu madde, ilave şeker, renklendirici olmamasına da dikkat etmelisiniz.

*Araştırmalara göre günde 1 gr kolajen takviyesi 12 haftalık kullanım sonrasında deri kuruluğunda yüzde 76, çizgilerde yüzde 12 azalma, kolajende yüzde 6 artış sağlıyor.


Voonka Collagen Beauty Gummies (30 adet) 55 TL

Ne zaman kullanmalı?

En çok sorulan soru. Saat kaçta içmeli? Bu sorunun cevabı kullandığınız kolajenin formuna göre değişiyor. Eğer likit kolajen kullanıyorsanız aç karnına tüketmeniz maksimum etkiyi sağlıyor. Ya sabah kalktığınızda kahvaltıdan yarım saat önce aç karna ya da akşam yatmadan hemen önce tüketin. Bazı markalar ürünlerini bir bardak su ile alınmasını öneriyor. Markanızın önerisine mutlaka uyun.

Kaç yaşında başlamalı?

Normal şartlarda kolajen takviyesine 30’lu yaşlarda başlanması öneriliyor. 30-50 yaş arası yılda 2 defa 3’er aylık kürler yapmak vücudunuzdaki kolajen miktarını düzenliyor. 60 yaş ve üzerinde ise yılda 3 defa 3’er aylık kür yapmanız yeterli olacaktır.

Ancak bazen (ki bunu doktorunuz belirleyecektir) her gün kolajen kullanmanız ya da 2 aylık, 3 aylık, 6 aylık kürlerle yetinmenizi ancak doktorunuz belirleyecektir.

Kullandığınız kolajen türü ne olursa olsun ek olarak C vitamini kullanmak, hyaluronik asit içeren ürünleri eklemek, kolajenin etkisini artırıyor. Ayrıca maksimum etki için doktorunuza danışarak glutatyon kürü, koenzim ve alfa lipoik asit enjeksiyonu da ekleyebilirsiniz.

Korumak için: 20’li yaşlardan itibaren kolajen üretimi her yıl düşer. Var olan kolajeni korumak için sizin de çaba göstermeniz gerek. Bunları günlük rutininize katın:

*Düzenli egzersiz yapın *Sağlıklı ve dengeli beslenme *Kemik suyu, yumurta, balık, fasülye tüketin *Retinol ve C vitamini alın *Şekerli gıda ve rafine ürün tüketmeyin *Kolajen üretimini artırmak için lazer, altın iğne, dermapen, PRP uygulamalarını yaşınızın ihtiyacına göre düzenli yaptırın.


Eva Collagen (14 günlük) 149,95 TL

DIŞARIDAN DESTEKLEMEK İÇİN BU KREMLERİ KULLANABİLİRSİNİZ


Collagen by Watsons Trouble Free Jel Krem 79.95 TL


M.Asam Collagen Boost krem 279 TL


Avon Skin Reset Plumping Shot kolajen ampul 78.99 TL

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir