Erol Evgin, “Geleceğin Hekimleri” için söyledi

Türk pop müziğinin duayen ismi Erol Evgin, “Geleceğin hekimlerini” yetiştiren Lokman Hekim Sağlık Vakfı yararına sahne aldı. Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşen muhteşem gecede Evgin, şarkılarını salonu dolduran binlerce hayranıyla birlikte söyledi. Gecenin sürprizi ise Erol Evgin’in, sahneye davet ettiği 41 tıp fakültesi öğrencisi ve mezunlarından oluşan dev koro eşliğinde seslendirdiği “Sevdan Olmasa” şarkısıydı. Lokman Hekim Sağlık Vakfı, biletlerin tamamının tükendiği geceden elde edilen gelir ile çok sayıda hekimin yetişmesine destek olarak geleceği “İyileştirmeyi” hedefliyor.

Güzide YÜLEK

Şimdi sizlere çok değerli bir vakıftan ve onun gerçekleştireceği bir bağış konserinden bahsedeceğim. Belki bazılarınız bu zamana kadar hiç duymamış olabilir: Lokman Hekim Sağlık Vakfı. Eğitimde fırsat eşitliği ve herkes için ulaşılabilir sağlık vizyonuyla maddi olanaksızlıklar içinde eğitimini tamamlamaya çalışan tıp fakültesi öğrencilerine, kısaca “Geleceğin Hekimlerinin” yetişmesine destek olan bir vakıf. Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Şeker’in ifadesiyle “iyileştirenler”…

Dünya olarak yaşadığımız zor günlerin ardından bir kez daha gördük ki; “sağlık” bu hayattaki en önemli armağan bize! Sağlığımızı kaybettiğimiz ya da herhangi bir sağlık sorunu yaşadığımız zamanlarda ise en büyük lütuf; “iyileştirenler” yani hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımız… Kurulduğu günden bu yana yarınlara yatırım yaparak hem dünyayı hem de insanlığı iyileştirmeye çalışan; bağışçıları, gönüllüleri ve sınır tanımayan çalışanlarıyla yüce gönüllü insanlardan oluşan bir yapı, Lokman hekim Sağlık Vakfı. Özellikle sağlık sisteminin, sağlıkta şiddetin ciddi boyutlara ulaştığı, hekimlerimizin ülkemizi terk ettiği günümüzde böyle bir vakfın varlığı ve bu derece anlamlı projeler gerçekleştirmesi mutluluk verici. 

Vakıf, bağış konserinden elde edilecek gelir ile daha fazla tıp fakültesi öğrencisinin yetişmesini hedefliyor. Bunun için de Erol Evgin ile Zorlu PSM’de tam 2.000 kişilik bir organizasyona imza atıyor. 

Report Mag ekibi olarak biz de bu değerli ekibin Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Şeker ile hem derneğin projelerini hem de Erol Evgin’li bağış konserini konuştuk. 

Lokman Hekim Sağlık Vakfı’nı bir de sizden dinleyebilir miyiz? Ne zaman, ne amaçla, kimler tarafından kuruldu? 

Temelleri 1986 yılında atılan Lokman Hekim Sağlık Vakfı; insanların hayatlarına dokunabilmeyi, daha iyi bir gelecekte pay sahibi olabilmeyi, iyileştirebilmeyi, iyileştirebilmek için yetiştirmeyi ve en önemlisi umut olabilmeyi amaç edinen bir kurum. Vakfımızın kurucularından ve şu anda da Onursal Başkanımız olan Ayhan Tokgöz başta olmak üzere, bu amaç doğrultusunda attığı her adımda hep daha fazlası için çalışan özverili ekibi ve gönüllüleriyle her geçen gün iyilik yayma hareketini daha kapsamlı hale getirerek bugün bulunduğu yere konumlandı.  

Sağlık hizmetine ihtiyacı olan herkesi iyileştirebilmek misyonuyla yola çıkan Lokman Hekim Sağlık Vakfı olarak; bugüne kadar binlerce kişiye, hiçbir maddi kaygı gütmeden nitelikli sağlık hizmeti sunduk. Maddi olanaksızlıklar nedeniyle sağlık hizmetine ulaşmakta güçlük çeken kişilere umut ışığı olan vakfımız, bu bireylerin tespitinde de aktif olarak rol oynayan ilk vakıf olma özelliğiyle hepimiz için gurur kaynağıdır. 

Vakıf olarak sağlığın bir bütün olduğuna inanıyoruz ve sağlık sektörünün her alanında çalışmalar gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. İçinde bulunduğumuz koşullardan dolayı 2012 yılı sonunda Tıp Merkezi hizmetimizi sonlandırmak zorunda kalmakla birlikte maddi imkânları sağlık hizmeti almaya elverişli olmayan hastalarımızı kaderiyle baş başa bırakmadık. Farklı sağlık kuruluşları ile belirli anlaşmalar yaparak tedavilerinin tamamlanmasını sağladık. 

Geleceği iyileştirebilmek için hayata geçirdiğimiz ‘Yetiş Doktor’ projesi ile bu yoldaki en önemli adımlardan birini attık. ‘Yetiş Doktor’ projesi kapsamında ihtiyaç sahibi tıp fakültesi öğrencilerine burs sağlayarak onların yanında olduğumuzu her daim hissettirmeye çalışıyoruz. Bilimi rehber edinen, kendini toplum sağlığına adamış, mesleğine aşk ile bağlı, iyileştirme hareketinin en önemli yapı taşı olan hekim adaylarımızın her anında yanında olmak ve onlara katkıda bulunabilmek temel amacımız.

Bununla birlikte; iyileştirmeyi birincil hedef olarak benimseyen ve içinde yaşadığımız doğayı da göz ardı etmeyen Lokman Hekim Sağlık Vakfı olarak; geri dönüşümü de hanesine ekleyen, hurda araç lastiklerini toplayıp dönüştüren ilk sivil toplum kuruluşuyuz.

 
Lokman Hekim Sağlık Vakfı Onursal Başkanı Ayhan Tokgöz

Lokman Hekim Sağlık Vakfı olarak bugüne kadar kaç öğrenciyi mezun ettiniz? Ya da diğer bir tabirle kaç hekim yetiştirdiniz? Sadece tıp öğrencilerine mi destek oluyorsunuz? Başka ne gibi çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz? 

Bugüne kadar 103’ü mezun 598 hekimin yetişmesine vesile olduk. Vakıf olarak “geleceğin hekimleri” için her platformu değerlendirmeye özellikle gayret ediyoruz. Eğitimlerine destek verdiğimiz bursiyerlerimiz de bizim için her zaman gurur kaynağı olmaya devam ediyor. Öğrencilerimizin yalnızca eğitimlerine odaklanabilmeleri ve mevcut ekonomik koşullardan minimum seviyede etkilenmesi adına tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Eğitim ücretlerini karşılamanın yanı sıra öncelikle birer “birey” oldukları gerçeğinden yola çıkarak sosyal hayatta da var olmalarını ve özgürleşmelerini sağlamak da en büyük temennimiz.

Sadece üniversite öğrencileri değil, ilk öğretim ve lise çağındaki öğrencilerimizin de maddi imkansızlıklardan ötürü hedeflerinden mahrum kalmalarına razı olmadık. Onlar için de tıpkı tıp fakültesi öğrencilerimize sunduğumuz eğitim desteğini sunmaya devam ediyoruz. 

Tüm bunların yanı sıra bütüncül hizmet verebilmeyi amaç edinerek çalışmalarımızı Lokman İlk Yardım Eğitim Merkezi ve Lokman Hekim Ortak Sağlık Güvenlik Merkezi üzerinde de yoğunlaştırdık. Bu kapsamda bugün hâlâ farklı sektörlerdeki kurum ve markalara eğitimler sunmaya devam ediyoruz.

Mezun olduktan sonra öğrencilerle ilişkinizi devam ettiriyor musunuz? Biraz oradaki ilişki yönetiminden bahseder misiniz? 

Bir defa Lokman Hekim Sağlık Vakfı ailesinin üyesi olan kişi her zaman bu büyük ailenin bir parçasıdır. Öğrencilerimizle, mezunlarımızla, gönüllülerimiz ve düzenli bağışçılarımızla aramızda çok özel bir bağ var. Bir hekim kolay yetişmiyor. Büyük özveriyle kazandıkları tıp fakültesinin kapısından girdiklerinde, henüz bir hekim adayı iken yaşadıkları heyecan, telaş, korku, karşılarına çıkan her zorluğa karşı verdikleri mücadele! Biz Lokman Hekim Sağlık Vakfı olarak; bu meşakkatli süreçte yanlarında olarak, bir nebze olsun omuzlarındaki yükü hafifletebiliyorsak ve nefes olabiliyorsak ne mutlu bize. Özel bir mücadeleyi paylaşıyoruz aslında.

Mezunlarımız da aramıza yeni katılan öğrencilerimize rol model oluyorlar. Bir kısmı kendisinden sonra gelen meslektaş adaylarına burs desteği sağlıyor. Bir kısmı deneyimlerini paylaşıyor, bir kısmı gönüllü olarak destek olmaya devam ediyor.

Gösterdikleri azim ve kararlılık ile bu zorlu yolculuğu tamamlamış ve bugün “insanları iyileştiren” muhteşem bir hekim olan tüm mezunlarımızla büyük gurur duyuyoruz…

Bağış konserinden biraz bahsedebilir misiniz? Bu proje nereden çıktı? Elde edilecek gelir ile ne gibi işlere imza atılacak? 

Bizim tek bir arzumuz, temennimiz var o da daha fazla tıp fakültesi öğrencisine ulaşabilmek. Hem maddi hem de sosyo-kültürel anlamda onları destekleyebilmek. Bu geceyi de tamamen bu duygular ve düşünceler ile organize ettik. Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Turkcell Sahnesi’ni bize ücretsiz açtı, kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Konserden elde edilecek gelir ile daha fazla tıp öğrencisine burs imkânı sağlanması hedefleniyor.

 
Erol Evgin, LHSV Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Şeker ve, 41 tıp fakültesi öğrencisi ile birlikte “Sevdan Olmasa” adlı şarkıyı söylediler.

Erol Evgin ismi nasıl seçildi? Özel bir sebebi var mı? 

Farklı nesillerden herkesi bir araya getirebilecek, birden fazla kuşağı aynı şarkılarda buluşturabilecek bir sanatçı olmasını arzu ettik. Karşımıza çok da fazla isim çıkmadı açıkçası. Erol bey sağ olsun kendisine bağış konserini teklifi ilettiğimizde; ikiletmeden, o büyük gönlüyle hiçbir karşılık beklemeden sahneye çıkmayı kabul etti. Buradan bir kez daha Sayın Erol Evgin’e gönülden teşekkür ediyorum. Duayen bir sanatçı olmak böyle bir şey…

Eklemek istedikleriniz? 

Lokman Hekim Sağlık Vakfı, kurulduğu günden itibaren sürdürmekte olduğu başarılı projelerinin haklı gururunu yaşarken, değerli desteklerle her gün biraz daha büyüyor ve güçleniyor. Daha sağlıklı, daha iyi bir gelecek için bugüne kadar yaptıklarımız referansımız… Bundan sonra her günün daha iyi olması için göstereceğimiz çaba da teminatımız… Hep beraber iyileştirdiğimiz daha güzel günler bizim olsun. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir