“Artık takım değil, kişisel setler trend”

“Kalabalık kutlamaların yerini kişisel ritüeller ve kutlamalar aldı” diyen BMS Design Center CEO’su Neslihan Işık, Türkiye’deki tek temsilcisi olduğu Baccarat markasını, sofra trendlerini, lüksü konuştuk. Işık, şık bir yılbaşı sofrası için küçük ama etkili önerilerde de bulundu.

Yağmur Kalan

Bünyesinde dünyanın en iyi markaları, en iyi tasarımcıları ve en iyi tasarımlarını bulunduran BMS Design Center CEO’su Neslihan Işık, gerçek bir lüks deneyiminin tüm duyuları karşılayan bir deneyim olduğuna inanıyor. Sofra kültürünün hızlı ve pratik olmaktan uzaklaştığını, keyif aldıran hazların peşinden giden tutkulara dönüştüğünü söyleyen Neslihan Işık, “Artık misafir gelsin ya da gelmesin, kalabalığa veya sadece kendimiz için mutfağa giriyor, yemek pişiriyor ve onu en güzel şekilde sunarak sofralarımızı hazırlıyoruz” diyor.

BMS Design Center’daki marka ve tasarımcıları kısaca özetler misiniz?

Tasarım stratejisinde zanaat ve el işçiliği nesilden nesile aktarılırken yüksek teknoloji ile gündemi yakalayan markalarımız, uluslararası ve ulusal lüks dekorasyonda birçok konut, ofis ve otellerde tercih ediliyor.

İstanbul Nispetiye’de bulunan BMS Design Center’da Jean Marie Massaud, Jamie Hayon, Marc Newson, Philipe Starck, Marcel Wanders, Michele De Lucchi gibi trend belirleyen tasarımcıların ürünlerini tasarım meraklıları ile buluşturuyoruz. Geçmiş ve geleceğin tasarım zevkini birleştirerek özgür ve tasarım değeri yüksek mekanlar yaratılmasına yardımcı oluyoruz.

1912 yılında kurulan İtalyan Poltrona Frau evde veya ofislerde geçirdiğimiz anları konfor ve estetik ile zenginleştirmeye çalışıyor. Poltrona Frau, Pelle Frau® derileri ile en iyi kalite ahşap ve mermerleri uyum içinde tasarımlarına yansıtıyor.

Herman Miller ile 5 kişiden 2.500 kişiye kadar çalışanı mutlu edecek ve verimi artıran ergonomik ofisler tasarlıyoruz.

Cappellini ise estetik ve etnik dekorasyon sevenleri heyecanlandıran bir marka, birçok tasarım müzesinde sergilenen tasarımları koleksiyonunda barındırıyor.

Baccarat kristalleri 1764 yılında Fransa’da üretilme başlaması ile Avrupa lüks tarihine tanıklık eden bir marka, günümüze klasik ve yenilikçi tasarımları ihtişam katıyor.

İyi bir tasarımın sunduğu avantajlar nelerdir?

Pandeminin yarattığı alışkanlıklar ve etkileri çalışma ve ev düzeninde kalıcı olacak gibi görünüyor. Bu nedenle ofis mobilyası düşünen müşterilerimize karşılığını uzun dönemde alacak şekilde ergonomik, fonksiyonel ve kullanışlı tasarıma yatırım yapılmasını teşvik ediyoruz. Herman Miller, Fantoni, Poltrona Frau gibi iyi ve kaliteli tasarım sunan ofis sistemlerine ve çalışma koltuklarına yapılan yatırımın karşılığını uzun vadede şirket alıyor, şirket sermayesine yapılan strateji de değer / fayda endeksini yükseltiyor. Aynı şey dekoratif objeler için de geçerlidir çünkü modası geçmeyen tasarımlar, döngüsel ekonomiyi destekliyor. Dekorasyonda modası geçmeyen tasarımlar; zahmetsiz şıklık yaratan aksesuarlar, aydınlatmalar ve mobilyalar gerçek zamansızlık etkisinde olan değerli objelerdir. Sanat eseri gibi koleksiyonların önemli parçalardır ve değerini kaybetmez; zamanla, yaşandıkça değeri artar.

Türkiye’deki tek temsilcisi olduğunuz Baccarat markasının tasarımlarından Harcourt serisi 180. yaşını kutluyor. Marka, dünya kutlamasında özel bir sergi düzenledi. Sergiyi biraz anlatabilir miyiz?

Baccarat, Harcourt tasarımını 180. yıldönümünü kutlamak için Laurence Benaïm’in küratörlüğünde 11 moda tasarımcısı markanın yeni sergisi ‘Harcourt Show by’ için davet edildi. Moda dünyasından farklı isimler Baccarat kristallerinin ikonik Harcourt kadehini yeniden yorumladı. ‘Harcourt Show by’ sergisinde Imane Ayissi, Benjamin Benmoyal, Tom Van der Borght, Clara Daguin, Honey Fucking Dijon, Kévin Germanier, Mira Mikati, Charles de Vilmorin, Victor Weinsanto, Yoshiki ve Jarel Zhang tasarımları yer alıyor.

Paris Fashion Week kapsamında başlayan sergi, bir ay boyunca Baccarat’ın ikonik Fransız yapısı olan, 1928’li yıllarından günümüze gelen orijinal mekânı Maison Baccarat’ ta sergileniyor.

BMS Design Center’ın Harcourt serisi için programında neler var?

Etiler’de bulunan mağazamızda Harcourt serisinde bulunan kadehler, bardaklar, kahve setleri ve vazolar ile özel bir alan yarattık. Baccarat kristalleri her kullanıldığında o anı zarif bir kutlamaya dönüştürür. 180.yıl kutlamaları kapsamında Baccarat koleksiyonerlerinden oluşan davetlilerimiz ve iç mimarlar ile Kasım ayında özel şeflerin imzalı menüleri ile verdiğimiz davetler Aralık ayında da sürecek.

Kristal deyince akla ilk gelen markalardan Baccarat’ı bu kadar özel kılan nedir?

Fransız kristal markası Baccarat’ın kuruluş yılı 1816 ve o günden bugüne lüks ve ihtişam için tasarımlarını yaratıyor.

İlk üretimini Fransız sarayları için yaptıktan sonra dünyanın en önemli saraylarından siparişler almış. Baccarat kristalleri, Osmanlı Sarayları’nda da yer alıyor. Dünyadaki hakla açık en büyük Baccarat kristali Türkiye’de yer alıyor. İstanbul’da Beylerbeyi ve Dolmabahçe Saraylarında Baccarat avizelerini görebilirsiniz. Baccarat tarihi arşivlerine göre buradaki Baccarat avizeleri halka açık görülebilen en nadir tasarımlar arasında bulunuyorlar. Ayrıca Baccarat masa üzeri aksesuarlarını yeni açılan Milli Saraylar’a bağlı Billur ve Cam Müzesi’nin koleksiyonunda yer alan sergide yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Baccarat ile Türkiye’de sarayların koleksiyonunda bulunan ve üretimde olan nadir koleksiyonlara sahip olma fırsatı sunuyoruz. Ayrıca Arik Levy, Philippe Strack, Jamie Hayon ve Marcel Wanders gibi günümüzün en ünlü tasarımcıları Baccarat koleksiyonlarında masa üzeri aksesuarları, aydınlatma ve avize tasarımları ile mekanda ihtişam yaratıyor.

Zamansız ve şık dekorasyonun olmazsa olmazları sizce neler?

Gerçek bir lüks deneyiminin tüm duyuları karşılayan bir deneyim olduğuna inanıyorum. Dekorasyonda üç duyu; görme, dokunma ve koklama hislerine hitap ederek kullanıcısına konfor yaratmak öncelik olmalı. Tasarımlar estetik güzelliği ile göreni mutlu etmeli, malzemelerin kalitesini ve zanaat izlerini hissetmek için dokunmak, incelemek istemeli. Kullandıkça sunduğu fonksiyonel çözümleri ve kurduğu duygusal bağ ile vazgeçilmez oluyor, kalitesi ve uzun ömürlü olmasını sağlayınca zamansız olduğunu kanıtlıyor.Modası geçmeyen tasarımlar; zahmetsiz şıklık yaratan aksesuarlar, aydınlatmalar ve mobilyalar gerçek zamansızlık etkisinde olan değerli objelerdir.

Sofra ve sofra ürünlerinde 2022 trendlerinde neler var?

Kalabalık kutlamaların yerini kişisel ritüeller ve kutlamalar aldı. 24 kişilik setler yerine kişisel setler trend oldu. En büyük lüks, kendinize verdiğiniz değer olduğu bu günlerde, sofra kültürü hızlı ve pratik olmaktan uzaklaştı, keyif aldıran hazların peşinden giden tutkulara dönüştü. Artık misafir gelsin ya da gelmesin, kalabalığa veya sadece kendimiz için mutfağa giriyor, yemek pişiriyor ve onu en güzel şekilde sunarak sofralarımızı hazırlıyoruz. Baccarat, trendlere ve ihtiyaçlara cevap veren ürünler geliştirdi. En çok tercih edilen kadehlerini, bardaklarını dörtlü setler halinde hazırladı, kahvaltı öğününü lüks bir otel ve restoran deneyimine dönüştüren setler oluşturdu. Vazoların büyük, küçük farklı boyları zamansız olduğu için her daim trend. Sofraları veya ufak ikramları tepside sunarken size eşlik edecek mini vazolar, kristal heykeller ile farklı dokunuşlar yapabiliyorsunuz. Jamie Hayon tasarımı kuşları ve maymunları fark yaratmanızda çok yardımcı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir