“Modada cinsiyet kavramı önemini yitirdi”

 Kadınlar modanın en sıkı takipçisi ve bu zirveyi erkeklere bırakacak gibi görünmüyor. Ancak erkek giyiminde tasarımlar öylesine güzel ve zamansız ki bazı parçalar kadınları bile mest ediyor. Erkek giyiminin öncü markalarından Altınyıldız Classics Tasarım ve Satın Alma Direktörü Bülent Gül ile erkek modası üzerine konuştuk.

 Erkek modasında son 10 yılda neler değişti?

Pandemi sonrası dönemde moda dünyasının stil kodlarında ciddi bir değişiklik yaşandı ve rahatlık ön plana çıktı. İş ya da ev nerede olursak olalım daha konforlu, bir o kadar da şık olmamızı sağlayacak ürünlerin kullanımını destekleyen bir süreç başladı. Klasik giyimin yoğun olduğu alanlarda bile artık giyim konusundaki bazı zorunluluklar ortadan kalktı ve casual (günlük) giyime yönelik ürünler daha çok tercih edilmeye başlandı. Bununla birlikte modada cinsiyet kavramı önemini yitirdi. Genderless akımı ile çoğu kişi unisex ürünleri tercih etmeye başladı. Özellikle hem konfor hem de bu akıma hizmet eden casual tarzda oversize ürünlere olan ilgi çok arttı.

Kadınlar ile erkekler arasında moda nasıl algılanıyor?

Kadınlar modanın en sıkı takipçileri ve ne kadar zaman geçerse geçsin erkekler bu unvanı onlardan alabilecek gibi durmuyor. Mağazalarımızı ziyaret eden kişilerin istatistiğine baktığımızda; kadınların büyük bir bölümünün erkekler için alışveriş yaptığını görüyoruz. Ancak son yıllarda sosyal medya kullanımının artması ve bu mecralarda moda ile ilgili paylaşımların yayılması sonucunda erkeklerin de moda akımlarını takip etmeye ve buna uygun alışveriş yapmaya başladığını gözlemliyoruz.

Altınyıldız Classics, sonundaki klasik uzantısı nedeniyle sadece klasik giyinenler için gibi algılanıyor. Koleksiyonların genel çizgisinden bahsedebilir misiniz?

Markamızın köklü geçmişinden gelen klasik giyim anlayışı bizim en güçlü kaslarımızdan biri olsa da biz bu algıyı modern bir tasarım anlayışı ile güncelliyoruz. Koleksiyonumuzdaki inovatif ürünler ve gençlerin tercihlerine uygun trend ürünler ile bu algıyı kırıp daha geniş bir kitleye sesleniyoruz. Takım elbisede ise konfor ve teknolojiyi ön planda tutarak, teknik kumaşlardan üretilen hem günlük kullanımda hem de özel günlerde tercih edilebilen, kırışmayan ve uzun süre formunu koruyan rahat ürünleri gençlerle buluşturuyoruz. Tüm bu değişim süreci sonrasında çok sayıda yeni müşteriyi markamız ile tanıştırma fırsatı yakaladık. Bu noktada bizi yıllardır tercih eden sadık müşterilerimiz için tasarıma fonksiyonellik katarken yeni müşterilerimiz için de güncel tasarımlar geliştirmeye devam ediyoruz.

Tasarımın yanı sıra inovasyona da önem veren bir markasınız. Son yenilikleri biraz anlatabilir misiniz?

Tasarım kadar fonksiyonelliğe ve sürdürülebilirliğe de önem veriyoruz. Müşterilerimizin hayatına şıklık katarken pratikliği de beraberinde sunmak ve bunu yaparken doğayı korumak en büyük önceliğimiz. İşte bu noktada inovasyon devreye giriyor. Kumaş, yaptığımız işin temelini oluşturuyor. Bu nedenle birçok yeni elyaf ve kumaşın kullanımına öncülük yapıyoruz.  Bu konuda sektörde lider olduğumuzu söyleyebiliriz. Kumaşın yanında geliştirdiğimiz yeni kalıplarla da birçok ürünü moda dünyasını kazandırıyoruz. Çevreye duyarlı yaklaşımlarla yaptığımız birçok üretim prosesimiz bulunuyor.

Bu konuyu detaylandıracak olursam;

  • Kendi ektiğimiz renkli pamuklardan ürettiğimiz ürünlerle ciddi anlamda su tasarrufu sağlıyor ve kimyasal boya gibi işlemlerden uzak duruyoruz. Aynı şekilde Nebulizasyon projemiz ile su tüketimini minimalize ederek sürdürülebilirliğe katkı sağlıyoruz.
  • Özel kumaşıyla kendi bez torbasında katlanıp taşınabilen ve kırışmama özelliğine sahip takım elbise, ceket gibi ürünlerimizden yıkanabilir takım elbiseye, ütü gerektirmeyen noniron gömleklerden nano takım elbiselere birçok üründe hem tasarım hem de pratikliği buluşturarak hayatın her anında konfor alanınızı genişletiyoruz.

Dry Touch kumaş teknolojisi ile nem transferi sağlayan, nefes alan ve çabuk kuruyan doğal görünümlü ürünleri koleksiyonumuza dahil ederken termo ceket, kaban ve puffer mont gibi ürünlerimizde teknik özellikleriyle sert hava koşullarına karşı dayanıklılığı garanti ediyoruz.

Takım elbise, smokin vb sadece özel günlerde tercih edilen parçaları günlük yaşama uyarlama konusunda ne dersiniz?

Tasarımda çok yönlülüğe önem veriyoruz. Smokin modellerimizde birden fazla kullanım imkânı sunmak adına küçük dokunuşlar yapıyoruz. Takıp çıkarılabilen saten yaka detayı ile hem takım elbise hem de smokin olarak kullanılabilen tasarımlarımız bunun en iyi örneklerinden biri diyebiliriz.

Bunun yanı sıra seyahatler hem iş hayatının hem gündelik yaşamın vazgeçilmez unsuru haline geldi. Bu sebeple ‘Travel’ ismini verdiğimiz ürün grubumuzda tamamen rahatlık ve esneklik merkezinde kırışmayan takım ve ceketler ürettik. Bu ürünler yolculuklarda konfor sağlarken katlanarak küçük bir bez torbada seyahat çantasında taşıma kolaylığı sağlıyor. Özel çantasından çıkarıldıktan sonra bu takım veya ceket herhangi bir ütüye ihtiyaç duymadan dümdüz bir forma kavuşuyor.

Markanın mevsime göre koleksiyonlardaki vazgeçilmezleri neler?

Yaz sezonu için esneklik ve hafifliği vurguladığımız ‘Light Weight ‘takım elbise grupları, ‘Yeni Nesil Takım’  adını verdiğimiz gömlek ceketlerden oluşan daha genç, daha dinamik takımlar ile hem şıklık hem de konfor hedeflediğimiz ürünlerimizin arasında yer alıyor.

‘Raw Luxury’ adını verdiğimiz %100 ketenden oluşan kendi içinde farklı kombin imkânı sağlayan kapsül koleksiyon 2024 yazının favori ürünlerini oluşturuyor. Naturel keten tonlarından oluşan ve yine şıklık ve konfordan ödün vermeyen bu parçaların sade ve stil sahibi bir görünüm için erkeklerin ilk tercihlerinden olmasını bekliyoruz.

‘Cashmere Touch’ koleksiyonuyla ise kaşmirin sıcak ve lüks dokusunu ulaşılabilir fiyata, geniş kitlelere yaymayı amaçlıyoruz. Bu koleksiyonumuzla palto, ceket, triko, gömlek ve pantolonlardan oluşan outfitlerle birbiri ile uyumlu ve rafine bir koleksiyon sunuyoruz.

Her mevsim koşullarında kullanılabilecek 360 Tech koleksiyonu ile klasik erkek giyiminin geleneklerine meydan okuyan, günün her saatinde, hareket ederken ya da ofiste çalışırken, spor yaparken, bisiklete binerken giyilmek üzere performans kumaşları ile tasarlanan 4 yöne esnek, sık kullanımda bile şeklini koruyan tasarımlar sunuyoruz. Hafif ve yumuşak yapısıyla; yüksek hava geçirgenlikleri sayesinde serin tutan ve ferahlık hissi veren yeni nesil giyimi tasarladık. İster spor, ister klasik tarzda rahatlıkla kombinlenebilen gün içinde konforlu hissettirecek bu takım gruplarının tamamlayıcısı şık rayon trikolar, aynı strech özelliğe sahip örme gömlekler, dry touch özellikli t-shirt grupları ile rahatlık ve konforu ön plana çıkarmayı hedefledik.

Bir erkeğin gardırobunda bulunması gereken olmazsa olmaz 5 parça nedir?

İyi bir ceket her şeyi değiştirebilir. Hem resmi hem de gündelik kombinlerde kullanılabilecek çok yönlü bir parça olması sebebiyle ilk önerim blazer ceket.

Deri ceket, stili tamamlayacak ve soğuk hava koşullarında koruyacak bir diğer önemli parça. Siyah veya kahverengi gibi zamansız renkler tercih edilmesi ile deri ceket hem spor hem de şık kombinlerle rahatlıkla kullanılabilir.

Jean pantolon, klasik ve rahat kesimi ile her ortama ve ve her stile uyum sağlar.  Mevsimsizdir. Her dönemde giyilebilir. Doğru kalıp seçildiğinde kusursuz bir görünüm sergiler.

Sıfır yaka t-shirt veya polo t-shirt gibi basic tişörtler de gardırobun vazgeçilmezleri arasında yer almalı; sıfır yaka t-shirt modern ve rahat bir seçenek sunarken, polo t-shirt daha şık bir hava ile günlük giyimde kullanılabilir.

Smokin veya şık bir takım ise dolabın önemli bir parçası olmalı, çünkü herkesin hayatında özel gün olarak değerlendireceği zamanlar vardır. Bu gibi özel günlere katılımlarda kullanılması için markamızın yakası çıkarılan smokini bence gardıropların vazgeçilmezi arasında yer almalı. Özel bir günde smokin olarak kullandıktan sonra yakası çıkarılıp şık bir takım olarak kullanılması döngüsel ekonomiye de katkı sağlayabilir.

Altınyıldız Classics Tasarım ve Satın Alma Direktörü Bülent Gül

Hem şık hem zamansız erkek stilinin kodlarında neler var?

Zamansız stilin en önemli noktası, her dönem güncelliğini koruyacak parçalardan kapsül bir gardırop oluşturarak sürdürülebilir bir moda anlayışı benimsemek. Hiç modası geçmeyecek, kendi içinde kombinlenebilen sıfır yaka basic bir t-shirt, denim parçalar, gündüzden geceye giyebileceğiniz koyu renk pantolon-ceket takımlar, trikolar ve dış giyimin favori parçalarından pastel tonlarda mono yaka kaşe kaban, hem kombin yapma kolaylığı sağlarken hem de stile çabasız bir şıklık katıyor.

Günümüz erkek modası klasikten spor-şık olarak adlandırdığımız casual görünüme evrildi. Artık erkekler klasik bir takım altına sneaker tercih ediyor ya da mevsimine göre pantolon-ceket takımları gömlek yerine balıkçı yaka triko veya basic t-shirtler ile kombinliyor.

Çünkü zamansız ve şık erkeğin stil kodunda kendini rahat hissettiği parçalarla, karakterli bir görünüm elde etmek var.

Gelecekte erkekleri moda anlamında nasıl teknolojik gelişmeler bekliyor?

Gelecekte, erkek modasında teknolojik gelişmeler, alışveriş deneyimini daha kişiselleştirilmiş ve etkileşimli hale getirecek. Sanal deneme odaları ve kişisel avatarlar aracılığıyla online alışverişlerde kendi beden ölçülerine uygun ürünleri sanal olarak deneme imkânı verecek. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileri, müşterilere mağazaları sanal olarak gezip ürünleri daha yakından inceleme, hatta koleksiyonları sanal defilelerde gözden geçirme fırsatı verecek. Akıllı kıyafetler ve giyilebilir teknoloji ise kullanıcıların vücut durumunu izleyerek veya çevresel faktörlere tepki göstererek moda dünyasını daha işlevsel hale getirecek, böylece erkek modası daha akıllı ve kullanıcı dostu bir boyut kazanacak.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir