Japon su ritüeli

“Sudan gelen suya döner…” demiş eski bir atasözünde…

Canlılar için en önemli yaşam kaynağı olan su olmasaydı, şüphesiz dünya çok başka bir yer olurdu. Suyun canlılar için önemini kavrayabilmek ve suyun önemini bilmek sağlıklı bir yaşam ve bütünsel iyilik halini korumak adına şarttır. Bilindiği üzere insan bedeninin %60’ı sudur ve bunun da genetiğimizde ne kadar önemli bir yer tuttuğu aşikardır. Bu sebepten doğru miktarda ve şekilde su içmenin sağlığımızdaki etkisi tartışılmaz.

İnsan yiyecek olmadan bir süre yaşayabilse de su olmadan bu oldukça zordur. Çünkü insan vücudunun yiyecekte olduğu gibi suyu depolama şansı yoktur. Günlük su içme miktarı modern sağlık anlayışında bireysellik gösterdiğinden, sizlere günlük şu miktarda su içmemiz gerekir diye bir tavsiyede bulunmayacağım.

Fakat doğru su içmenin öneminden, yani bedene faydalı olacak ve sağlığı destekleyecek bir su içme ritüelinden bahsetmek isterim. Bu ritüel Japonlar tarafından uzun yıllardır uygulanan oldukça etkili bir yöntem.

Günümüzde oldukça revaçta olan Japonların “Su İçme Ritüeli” bütünsel sağlığı korumanın en iyi adımlarından biridir…Üstelik hayatınıza spor kültürünü sokmak kadar sağlığınıza faydası olacaktır..

Japon su ritüeli; gün içinde tükettiğiniz öğünlerle paralel su alımını ve doğru zamanlamayı içerir. Sabah uyandığınızda ilk iş aç karnına oda sıcaklığında 160 ml su içmek olmalıdır. Sonrasında 45 dakika bekleyip kahvaltınızı edebilirsiniz..,

Kalan su ihtiyacınızı gün içinde akşam altıya kadar karşılamanız önemlidir. Bu ritüelin bir diğer önemli kuralı da her öğünde sadece 15 dakika yemek yiyip iki saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemek olacaktır. Yine ihtiyaç duyulan su, bu ara boşluklarda içilmelidir.

Japan su ritüelinin faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

-Kanserden hipertansiyona birçok hastalığın önlenmesinde ve iyileşmesinde etkilidir.

-Metabolizmanızı dengede tutar

-Diyetinizi destekler ve etkisini arttırır.

-Kan basıncını dengede tutar ve tüm organların sağlıkla çalışmasına katkıda bulunur

Özetle, cildinizin ışıltısından saçınıza, tırnağınıza kadar fiziksel bedeninizin iyilik halini destekler.

Bu iyilik hali ise yaşam enerjinizi ve ruhsal durumunuzu besleyerek size bütünsel sağlığın kapılarını açar.

Yaşamın kaynağı olan suyun mucizesiyle ışıldamanız temennisiyle…

OLCAY MEŞE

İmaj: Globencer (Unsplash)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir